Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Arhiv

Novice Radia Slovenija Novice ob 17h

29.04.2024

Zadnja kratka informativna oddaja Radia Slovenija

Dogodki in odmevi Preplačana sodna stavba na Litijski potrebuje temeljito prenovo

29.04.2024

Stavba na Litijski, ki jo je pravosodno ministrstvo preplačalo za 1,7 milijona evrov, je v katastrofalnem stanju, je povedala ministrica Andreja Katič. Nujna je obsežna obnova v vrednosti več kot pet milijonov evrov in pol, za katero pa nimajo denarja, je dodala. Kot je naštela ministrica, je treba urediti streho in sistem prezračevanja, zamenjati celotno stavbno pohištvo, namestiti ustrezno toplotno izolacijsko fasado, odstraniti vse talne obloge ter potrebno na novo urediti vso instalacijo. Druge teme: - Ameriški zunanji minister Blinken izraelski predlog prekinitve ognja v Gazi označil za velikodušnega. - Prvi mož Nata ob obisku Ukrajine, ki ima težave na fronti, dejal, da sodi v zavezništvo - Opozicija zahteva presojo ustavnosti dveh posvetovalnih referendumov.

Eppur si muove - In vendar se vrti Slovenija − od pridne učenke do konstruktivne članice EU

29.04.2024

Slovenija 1. maja zaznamuje 20-to obletnico vstopa v Evropsko unijo. Tedaj se je povezava razširila na deset vzhodno in srednjeevropskih držav, poleg Slovenije so se ji pridružile še Ciper, Malta, Češka, Poljska, Madžarska, Slovaška ter Estonija, Litva in Latvija. Največja širitev Evropske unije v njeni zgodovini je prinesla predvsem gospodarske koristi za obe strani, nove in stare države članice, izkazalo pa se je tudi, da razširjena povezava v krizah ne deluje najbolje. Glede politične moči po dveh desetletjih članstva lahko rečemo, da se ta ni prenesla na nove članice, ampak da je Unija na splošno izgubila svoj vpliv v mednarodni skupnosti. Vsebina je del projekta I know EU/ Tu EU 2024, ki ga sofinancira Evropska unija.

Po Sloveniji Graditev nove športne dvorane v Bovcu zamuja skoraj eno leto - bo končana do začetka novega šolskega leta?

29.04.2024

Drugi poudarki oddaje: Mariborski vodovod bo od zasebne družbe Aquasystems prevzel upravljanje centralne čistilne naprave v Dogošah; storitev čiščenja naj bi bila cenejša V krajinskem parku Zgornja Idrijca v varstvo narave odslej tudi s profesionalno naravovarstveno nadzornico V novomeški knjižnici Mirana Jarca so pridobili mobilno enoto Knjižnice reči. V Kozjem so 50. obletnico začetka delovanja tamkajšnje brusilnice počastili s panojsko razstavo

Danes do 13:00 Pravosodna ministrica Katič glede afere sodna palača napovedala vložitev kazenske ovadbe.

29.04.2024

Pravosodna ministrica Andreja Katič je zaradi preplačane sodne stavbe na Litijski v Ljubljani napovedala vložitev kazenske ovadbe. Proti komu, bodo po njenih besedah raziskali organi pregona. Stavbe ni mogoče uporabljati, treba jo bo temeljito obnoviti. Po njenih besedah bi obnova stala več kot 5 milijonov evrov in pol. Kot je še dejala Katičeva, pravosodno ministrstvo nima predvidenih sredstev za obnovo, prav tako še nimajo odgovora na vprašanje, za kateri namen bi lahko uporabili objekt. Ostali poudarki oddaje: - Tudi novi ponudbi za nadgradnjo ljubljanske železniške postaje višji od ocen Direkcije za infrastrukturo. - SDS in NSi vložili zahtevo za ustavno presojo in zadržanje dveh referendumov. - V Kairu pričakujejo odgovor Hamasa na izraelski mirovni predlog.

Na današnji dan 29. april - Charles Nodier (1870) in rokovnjač “Jean Sbogar”

25.04.2024

Zdravnik Mirko Černič – eden začetnikov travmatologije Ksenija Vidali, operna pevka in pedagoginja širokega slovesa Sporazum o sodelovanju slovenskih in italijanskih upornikov proti nacizmu *Vabimo vas k poslušanju zvočnega zapisa, ki predstavlja razširjeno različico rubrike "Na današnji dan." Pogosto so ji dodani tudi dragoceni posnetki, ohranjeni v arhivu Radia Slovenija.*

Aktualna tema Naš sistem zaščite sadjarstva pred tveganji caplja za razvitimi

29.04.2024

Čeprav so pred nami zelo topli dnevi, bodo posledice letošnje pozebe na kmetijstvu ostale. Veliki temperaturni skoki in mrzla jutra ter s tem povezana tveganja za rastlinsko proizvodnjo spomladi niso več izjema. Pri tem so zlasti na udaru sadjarji. Ti lahko z različnimi agrotehničnimi ukrepi, kot je uporaba pripravkov za krepitev rastlin na osnovi alg oz. aminokislin, delno zmanjšujejo škodo, toda sadjarska panoga bi potrebovala učinkovito zaščito z oroševalno-namakalnimi sistemi, ki bi varovali pridelek ne samo ob večjih pozebah, ampak tudi v sušnih obdobjih. Tudi suše so namreč vedno pogostejša težava kmetijske pridelave. Preboja na tem področju ni zaradi birokratskih ovir na tem področju, opozarja Boštjan Kozole, direktor največjega sadjarskega podjetja Evrosad in predsednik Združenja za sadjarstvo pri Gospodarski zbornici Slovenije. Z njim se je pogovarjala Jernejka Drolec. Kot kaže pa bo na ocene škode po aprilski pozebi treba še počakati.

Aktualna tema EU uvedla 15 % davčni minimum za korporacije

29.04.2024

V Evropski uniji je 1. januarja letos začel veljati zakon o minimalnem davku, po katerem bodo morali biti prihodki multinacionalk, ki bodo ustvarile več kot 750 milijonov evrov prihodkov na leto, obdavčeni z najmanj 15-odstotno davčno stopnjo. Gre za prelomno davčno zakonodajo na globalni ravni, ki je rezultat večletnih pogajanj med članicami Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj in skupino 20-ih največjih gospodarstev sveta G20. Gre za to, da mednarodna podjetja dobičke ne bi več preusmerjali v države z nizkimi davčnimi stopnjami. O podrobnostih tega davka se je Rok Valenčič pogovarjal z davčno svetovalko Alenko Gorenčič.

Med štirimi stenami Igor Plohl

29.04.2024

Igor Plohl, učitelj v bolnišnični šoli na Oddelku za otroško in mladostniško psihiatrijo v mariborskem Kliničnem centru, je od svojega 29. leta invalid na vozičku. O svoji težki življenjski preizkušnji in spoprijemanju z invalidnostjo je pred leti v zahvalo za pomoč svojim učencem na Osnovni šoli Bojana Ilicha v Mariboru ustvaril slikanico o Levu Rogiju, ki je bila začetek novega življenja in poslanstva. O srečevanju z mladimi, aktivizmu za boljši položaj invalidov in delu bolnišničnega učitelja se je z Igorjem Plohlom pogovarjala Brigita Mohorič.

Svetovalni servis Nas vreme še lahko preseneti?

29.04.2024

V aprilu smo izmerili nove temperaturne rekorde, med drugim smo izmerili najhitrejšo ohladitev, najzgodnejšo trideseterico, pa tudi absolutni aprilski rekord. Če temu dodamo še podatek, da je bil mesec marec globalno najtoplejši mesec, odkar izvajamo meteorološke meritve, se pogovoru o vremenu ne moremo izogniti. Ponedeljkov svetovalni servis zato zastavlja vprašanja, povezana z vremenom, meteorološkimi meritvami, temperaturnimi ekstremi. Bi rekli, da je bilo vreme nekoč bolj stanovitno? Se spominjate, kakšne so bile zime in pomladi pred leti, desetletji? Kako vreme vpliva na vas in ali merite temperature tudi doma?

Jutranja kronika Optimizem glede možnosti dogovora o premirju v Gazi

29.04.2024

Bližnjega vzhoda vendarle prihajajo znamenja rahlega optimizma glede možnosti dogovora o premirju v Gazi. Hamas bo danes odgovoril na izraelski predlog, o katerem pa Hamasovi pogajalci naj ne bi imeli večjih pripomb. Razmere na terenu se kljub okrepljenim diplomatskim prizadevanjem niso spremenile. V izraelskih napadih na Gazo je bilo ponoči ubitih več deset ljudi. V oddaji tudi: - Ob 20. obletnici največje širitve Unije opozorila o pomanjkanju strategije - SDS in NSi vlagata zahtevo za ustavno presojo in zadržanje referendumov o evtanaziji in konoplji - Celjski nogometaši do drugega naslova državnih prvakov

Klicna koda Stric Skopušnik- simbol nebrzdanega kapitalizma

29.04.2024

Belgijcem se letos res obeta super volilno leto, ker bodo na volišča morali oditi kar petkrat. In to dobesedno morali, saj je Belgija ena redkih članic Unije v kateri je udeležba na volitvah obvezna. Tik pred praznikom dela,1.majem, so se dostavljavci hrane podjetja Uber (v glavnem so to kolesarji in motoristi) odločili, da bodo stavkali. Na enem osrednjih bruseljskih trgov so postavili kip - strica Jake Racmana - Skopušnika. Saj veste - to je tisti, ki je super bogat, ampak zelo skopuški. Kip, bržčas ne bi ravno razveselil Skopušnika, če bi bil resnična oseba. Upodobljen je namreč kot, da je prelit s katranom in povaljan v perju. Vsi dobro vemo, kaj to pomeni.

Več oddaj
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt